среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Забрана за тешки товарни возила на патниот правец Жировница – Дебар – Струга

sneg na straza

Последни вести

Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива во зимски услови, со остатоци од снег по коловозите. Поради ниските температури на повисоките места можна е појава на голомразица.

Забрана за сообраќај на тешки товарни возила има на патниот правец Жировница – Дебар – Струга.

АМСМ препорачува исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење на отежнатите услови за сообраќај и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, каде е можна почеста појава на одрони.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен.

На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. 

Најчитани вести