сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Забрането симболичното гласање во Каталонија

Catalan and Spanish flag

Последни вести

Шпанскиот Уставен суд денеска го забрани симболичното гласање за независноста на североисточната автономна област Каталонија, што беше планирано во недела, 9 ноември.

– Одлуката беше соопштена откако едногласно беше усвоена, изјави портпаролката на шпанскиот Уставен суд.

Целта на симболичното гласање беше да се замени веќе откажаниот референдум, што требаше да се одржи на 29 септември.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести