сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Забрзано се гради третата галија во Вардар

galija

Последни вести

Третата и најголема галија на Вардар, која ќе има и хотелски соби, се гради во моментов. Бродот е поставен помеѓу двата нови моста, Мостот на цивилизациите и Мостот на уметноста, a ќе биде со едра долги 35 метри и главно ќе се изгради од дрво.

На објектот, неделава активно работеше градежната механизација, а веќе се гледа конструкцијата на галијата. Таа ќе биде изградена по оригиналот на најпознатиот англиски воен брод на Кралската морнарица од пред два века „Виктори“, пишува Вечер.

Сопственикот на оваа галија за Вечер изјави дека дека, поради сложеноста на изведбата на овој објект, тој нема да биде готов за посетителите ова лето.

1500viktori-kje-ja-kompleti

Се предвидува галијата да има 16 хотелски соби и два апартмани. Бродот е долг 30 тина метри, широк 16, а ќе има три ката.

Со овој објект сопственикот ќе стопанисува 10 години, а на Град Скопје ќе му плаќа месечна кирија од 36 илјади денари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести