вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Заедничка изложба на седумнаесет македонски сликари

Најдоброто од Македонија

Поврзани вести

Во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ на 18 септември (четврток) во 12:00 часот ќе биде отворена заедничка изложба на седумнаесет истакнати македонски сликари од сите генерации.

Со свои дела се претставуваат Васко Ташковски, Глигор Чемерски, Газанфер Бајрам, Коле Манев, Владимир Георгиевски, Павле Кузмановски, Симон Шемов, Ниче Василев, Паскал Гилевски, Новица Трајковски, Стефан Хаџи-Николов, Димитар Малиданов, Драги Хаџи-Николов, Доне Миљаноски, Методија Николовски, Боро Митриќески и Илија Аџиевски.Изложбата ќе ја отвори Раде Силјан.

Со оваа излижба „Матица македонска“ ја продолжува востановената традиција да ги афирмира високите вредности на македонските сликари и уметници.

За сите љубители на уметноста изложбата ќе биде отворена до 18 октомври.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести