недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Заев и Шекеринска на рапорт во Брисел

zaev i sekerinska

Поврзани вести

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев и неговата заменичка Радмила Шекеринска се повикани на рапорт во Брисел, пренесува порталот „Курир“.

Според дипломатски извори, се очекува деновиве Заев и Шекеринска да остварат средби со фунционери од Советот на Европската унија и Европскиот парламент, на кои ќе се разговара најмногу на две теми.

Првата е наметнатиот проблем за името од страна на Грција, на која според добро информирани извори Брисел ќе побара СДСМ да продолжи да прави притисоци на најразличен вид за името, како што веќе ветувала Радмила Шекеринска уште во времето кога Бранко Црвенковски беше шеф на државата.

Исто така, се очекува социјалдемократите во Брисел да дадат рапорт и за Изборниот законик, односно ќе биде побарано СДСМ да не поставува нерационални барања за да си создава алиби, бидејќи според констатацијата на европјаните, тоа не поминува ниту во Брисел, ни меѓу граѓаните на Република Македонија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести