среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 50

Заев и СДСМ упорно ја туркаат Македонија во агонија – бегаат од избори

Сите се свесни за сериозноста на опструкциите кои ги прави лидерот на СДСМ, бидејќи знаат дека неговото однесување и избегнувањето на изборите како клучен дел од договорот ја враќаат Македонија назад и практично значат поништување на се’ што е постигнато.

przino

Последни вести

Опозицискиот лидер Зоран Заев бара одложување на изборите кои треба да се одржат на 24-ти април, што практично значи продолжување на агонија и продолжување на неговото деструктивно сценарио со кое ја држи целата земја во заложништво, брифираат извори од преговорите, објавува порталот „Курир“.

По шестчасовни интензивни преговори на лидерската четворка во резиденцијата на амбасадорот на ЕУ во Пржино, со посредништво на еврокомесарот Јоханес Хан, нема никакво навестување каков би можел да биде исходот од состанокот.

Повикувајќи се на сопствени извори „Курир“ објавува дека ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА се за избори на договорениот датум и трите партии предложиле уште многу предлози кои треба да обезбедат дополнителна сигурност во изборите, но Заев се плаши од народот и бега од соочување со неговата волја.

Заев е целосно изолиран во таквите негови нерационални барања и сите се обидуваат во тешка атмосфера да го убедат да биде рационален и да ги стави државните интереси пред личните и партиските.

Заев отишол дотаму што…

Најчитани вести