петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Заев: Ќе ги употребиме сите механизми за да ја оспориме одлуката на ДИК

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денес свика итна прес конференцијата за да каже дека СДСМ ќе ги употреби сите правни механизми за да ја оспори синоќешната одлука на ДИК дека најавеното задолжување нема никаква поврзаност со изборите.

dik_2

Поврзани вести

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денес свика итна прес конференцијата за да каже дека СДСМ ќе ги употреби сите правни механизми за да ја оспори синоќешната одлука на ДИК дека најавеното задолжување нема никаква поврзаност со изборите.

Заев, пред денешната закажана аукција ги повика банките да се водат од државниот интерес и од интересот на граѓаните на Република Македонија.

Како најголеми доверители банките мораат да имаат во предвид дека сите аукции на државни хартии од вредност коишто немаат согласност од дополнителниот заменик министер  за финансии, ќе бидат предмет на дополнително законско преиспитување, од аспект на нивно третирање како законски јавен долг, рече Заев.

Имено…

Најчитани вести