недела, 20 август 2017  |  Вести денес: 8

Заев: Мора да има и ќе има слободни, фер и демократски избори

Во Македонија мора да има и ќе има слободни, фер и демократски избори, изјави на синоќешната прес конференција лидерот на СДСМ Зоран Заев.

zoran-zaev-640x382 (1)

Поврзани вести

Во Македонија мора да има и ќе има слободни, фер и демократски избори, изјави на синоќешната прес конференција лидерот на СДСМ Зоран Заев.

На фер избори СДСМ ќе ја преземе одговорноста којашто ќе и ја дадат граѓаните. Промените доаѓаат на слободни, фер и демократски избори, на коишто ќе победат граѓаните, СДСМ и европските вредности, рече Заев.

Тој смета дека мора да се избере нова влада, со полн легитимитет, за решавање на, како што рече, сериозните проблеми и враќање на Македонија на европскиот пат.

Потврдата од ЕУ и САД, меѓународните гаранти на Договорот од Пржино дека не се исполнети условите за фер избори и одложената одлука за Резолуцијата во Европскиот Парламент покажуваат колку само слободните избори се значајни за иднината на Македонија, истакна Заев.

Според него, изборите треба да бидат  со прочистен избирачки список и реформи за слободни медиуми на кои сите граѓани и партии слободно ќе учествуваат.

Со кршење на Договорот од Пржино, одбивање на реформите за слободни медиуми и прочистувањето на Избирачкиот список, ВМРО-ДПМНЕ се обидоа да ја втурнат Македонија во драматична криза, додаде Заев, истакнувајќи дека „ништо повеќе не зависи од Никола Груевски“.

Најчитани вести