понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Заев нема да коментира за што бил испрашуван

zivi

Последни вести

Лидерот на опозицијата, Зоран Заев, кој денеска беше повикан во Обвинителство за организиран криминал на распит за случајот „Пуч“, реши да не коментира за јавноста што бил прашан на распитот.

„Нема да го искористам правото да се бранам со молчење, но нема ни да коментира детали од истрагата“, ова е изјавата на опозицискиот лидер која ја даде по распитот.

И од Обвинителството велат дека не можат да дадат детали околу распитот бидејќи поистапката е сеуште во тек.

Лидерот на СДСМ заедно со уште 4 лица е осомничен за шпионажа и закани врз највисоките државни органи. Еден од осомничените веќе е и обвинет, откако го призна делото и се спогоди со обвинителството тој доби затворска казна од 3 години.

Вчера на распит во Обвинителството од Истражниот затвор беше донесен и Зоран Верушевски. Нема информации дали тој дал исказ или пак решил да се брани со молчење.

Најчитани вести