петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Заев одлучил да присуствува на седницата на Советот за безбедност

zaev

Последни вести

На седницата на Советот за безбедност, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во име на граѓаните, ќе побара објаснување кој, зошто и со каква цел ја дестабилизира Македонија, дали воопшто кризата во Куманово е завршена и дали е точно дека и во некои други региони има инфилтрирано вооружени групи? Дали безбедносните служби знаеле од порано за оваа вооружена група и од кога?

„Одлучив да присуствувам на денешната седница на Советот за безбедност, но моето присуство не значи дека јас и опозицијата даваме легитимитет за сето она што државните институции го правеа изминатите неколку години а особено последниве неколку месеци. Нашите ставови за капацитетот и легитимитетот на оваа власт се познати, од нив не отстапуваме. Но денеска имаме друг приоритет, да се спречи процесот кој очигледно води кон дестабилизација на државата и загрозување на безбедноста на граѓаните, истакна Заев на денешната прес конференција.

 

Најчитани вести