петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Заев останува лидер на СДСМ

Со тоа лидерот на СДСМ се задржа на партискиот врв и покрај катастрофалниот пораз на двојните избори.

zaev

Поврзани вести

Зоран Заев останува претседател на СДСМ. Според вечерашното гласање на Конгресот, за него поддршка дале 413 делеагти, додека против гласале 176.

Со тоа лидерот на СДСМ се задржа на партискиот врв и покрај катастрофалниот пораз на двојните избори.

На 18-от Конгрес на СДСМ се водеше жестока дебата. Дел од делегатите изразија поддршка на раководството и покрај послабите изборни резултати, но дел побараа оставка од Заев и неговата заменичка Радмила Шекеринска.

Есад Рахиќ, Гордан Георгиев и Митре Вељановски беа меѓу најгласните кои бараа смена на лидерската позиција.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести