сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Заев работи по агенда која не ја разбира

treta-gruevski-denes

Последни вести

Премиерот Никола Груевски пред десетици илјади граѓани собрани во СЦ Борис Трајковски испрати моќни пораки и политички поенти кои ги одразуваат позициите на ВМРО-ДПМНЕ во однос на актуелната политичка состојба во земјава.

– Веќе на сите им е јасно што се случува и кој е таргетот на оваа канонада. Лицето Зоран Заев очигледно е директно инволвиран во активности кои имаат за цел дестабилизација на државата. Одработува агенда, која не ја ни разбира. Го гледате ли каков израз има на лицето, човекот е во грч, со лажна насмевка, се сили, се удира во гради, се обидува себе си да се убеди дека е апсолутен морален суд, Бог кој ќе каже што е добро што е лошо, што ќе се објави во јавност, што не, чија судбина ќе се загорчи, кого ќе стави на тапет, а кого не. Кај кого ќе исече нешто, кај кого нема. И нормално на крај тој пресудува јавно, што е по закон, а што не е. Се само заради една работа. Тоа е токму работата заради која е таргетиран од тие што се инспиратори на сето ова, од тие што го смислиле ова. Неговата алчност за власт, пари и моќ, и неговиот очај да покаже пред неговите членови одговор зошто народот не го бира, немајќи капацитет во себе да ја види грешката, да направи понуда, програма, да одбере добар кадар со кој ќе биде конкурентен на избори, па народот да го одбере. Во цел овој налет во кој се наоѓа и во оваа негова специфична психолошка состојба во која е, тој се чини и како самиот да заборава кој е всушност, рече премиерот.

Груевски го нарече Заев човек кој брутално ја злоупотребува својата положба во општината за да стекне пари и богатство.

-Човек кој самиот тврди дека во наше време заработил тој и неговата фамилија 12 милиони евра. Е како бе тоа? Па нели нема слобода и демократија. Замислете да имаше слобода, Рокфелер немаше да му биде рамен нели. Па пробува да направи да заборавиме која е Шекеринска, и кои се другите нивни соработници, кои беа на разни функции во едно многу мрачно време за македонската држава. Сакаат народот да заборави. Мислат ако не спомнуваат и ако се прават демек се некои нови лица, тогаш може и некој ќе им поверува. Не. Тоа се Заев и Шекеринска. Зоран Заев и Радмила Шекеринска. Со име и презиме. И со се друго зад нив. Денес го гледам уплашен до даска од денешниот наш собир побрзал порано да одржи прес-конференција. Тоа говори за него. За неговиот страв дека е фатен жив во многу работи, дека има непобитни докази за тоа кој е Зоран Заев и што тој прави. Но и страв дека веќе опаѓа вниманието од неговите теми. Дека времето го гази. Во тој страв ние не можеме да му помогнеме, истакна Груевски.

Најчитани вести