Македонија

Заев во консултација со Црвенковски за уривање на државата

Заев во консултација со Црвенковски за уривање на државата

Насилствата на протестите на СДСМ и СОРОС не се новина. Исто така и пристапот кон преземање на власта со уривање на државата, пишува Република.

Лично Зоран Заев на интервју за Алсат-М призна дека имал средба пред неколку дена со Бранко Црвенковски. Како рече, бил да се консултира, бидејќи „не знаел се и не се срамел да праша“.

zaev-branko2

Притоа порача дека во партијата ја имал поддршката од „бранковистите“ и од членството кое беше блиско до претходното раководство на партијата. За време на интервјуто Заев посочи дека партијата пораснала за 9.000 нови членови и тоа Албанци, што “го радувало како дете”, пишува порталот.

zaev-branko1

Врската меѓу Заев и Црвенковски е долга. Заев беше партиски функционер во штабот на Црвенковски, потоа додека Црвенковски беше претседател на државата, го постави Заев за в.д. лидер, да му го чува местото, а Црвенковски го аболираше Заев за криминалот во случајот “Глобал”.

Заев со Црвенковски исто како и сега го доведоа народот на раб на братоубинствен судир. Во ист обид СДСМ да ја превземе власта без избори.