петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 29

Заев во обид да направи нова Влада во „Александар Палас“

Заев ги повикал сите лидери на албанските партии во обид да формира Парламент, Влада и Собрание со што би се предизвикало двовластие во државата по примерот на Либија.

2330728

Последни вести

Вчеравечер Зоран Заев заедно со неколкумина функционери од раководството на СДСM се обиделе да организираат тајна средба во хотелот „Александар Палас“, на која заедно со лидерите на албанските партии, требало да договорат ново Собрание, Влада и државни органи – пишува Љупчо Палевски, експретседател на градската организација на СДСМ на својот ФБ профил.

Според Палевски, Заев ги повикал сите лидери на албанските партии во обид да формира Парламент, Влада и Собрание со што би се предизвикало двовластие во државата по примерот на Либија.

palevski zaev palas

Како што пишува ексфункционерот на СДСМ, Али Ахмети бил единствен кој не се сложил, а поради него пропаднала целата работа.

За разлика од него, Зијадин Села бил расположен за предизвикување на уште поголема криза во државата.

„Неколку малоумници на чело со Заев сакале у „Александар Палас“ паралелно Собрание да напраат, да избереле органи и Влада. Неверојатно глупаво, НУКЛЕАРНО ГЛУПАВО, а денес веќе нормално за Зајко, но за среќа Ахмети има малку трунка разум што ме изненади, па ја откажал целата работа, не се сложил. Сеља Струшкион лепотан се ПОТЕПАЛ од радување, затоа што на дилетантиве не им текнало дека токму Сеља се радува на ДВА ПАРЛАМЕНТИ, се радува на ДВЕ ВЛАДИ, затоа што едните ќе бидат на ИЛИРИДА. Абре Зајко Зајко….само за шишање ти служи“ – пишува Палевски на својот ФБ профил.

Најчитани вести