недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 21

Загина аргентинска новинарка што известуваше за Мундијалот

Тричлената новинарска екипа се враќала дома по натпреварот помеѓу Аргентина и Швајцарија, кој се одигра во Сао Паоло, кога возачот загубил контрола и излетал од патот.

soledad500

Последни вести

Бразилските власти соопштија дека во сообраќајна несреќа, загинала аргентинската спортска новинарка, Марија Соледад, која известуваше од Мундијалот.

Тричлената новинарска екипа се враќала дома по натпреварот помеѓу Аргентина и Швајцарија, кој се одигра во Сао Паоло, кога возачот загубил контрола и излетал од патот.

Дваесет и шестгодишната Марија во тој момент испаднала од автомобилот и починала од здобиените повреди, додека нејзините двајца колеги биле повредени, но не се во животна опасност.

Новинарите патувале од Сао Паоло, каде што Аргентина во вторник извојува победа над Швајцарија и се пласира во четвртфиналето.

Поради смртта на младата новинарка, аргентинаската репрезентација ја откажа последната прес конференција.

„Марија беше млада девојка полна со живот. Играчите исклучително ја почитуваа и поради тоа сите тешко ја примија веста за нејзината смрт“, изјавил генералниот секретар на Аргентинската фудбалска федерација, Хуан Карлос Креспи.

Младата новинарка е ќерка на еден од најпознатите аргентински спортски новинари Мигел ’Титио’ Фернандез, која за националната телевизија известува од СП.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести