вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Загина хрватска новинарка под неразјаснети околности

Нејзиниот колега ја оставил на сигурно и тргнал да бара помош, но и него го фатила ноќ. Не можел да повика помош бидејќи немало сигнал.

anja

Последни вести

Екипа на хрватското Прво радио во неделата објави дека на италијанските Алпи во несреќа загинала нивната колешка 26 годишната Ања Гргиќ, пренесува Нет.хр

Во соопштението се наведува дека девојката настрадала во италијанските планини, а дека околностите за нејзината смрт се уште се утврдуваат.

Според италијанските медиуми, несреќата се случила на Алпите, на највисокиот врв од трите врвови во јужен Тиролу во Италија.

Девојката била со колега алпинист (29) со кој тргнала за да го освои врвот Лавареда. Откако се искачиле на Гран Чимо, започнале да се спуштаат, но застанале бидејќи Ања била исцрпена.

Нејзиниот колега ја оставил на сигурно и тргнал да бара помош, но и него го фатила ноќ. Не можел да повика помош бидејќи немало сигнал.

За жал, девојката во текот на вечерта се смрзнала, а помошта стигнала кога двајца австриски алпинисти наишле на 29-годишниот аплинист  и повикале помош, пренесува Нет.хр.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести