Балкан

Загина и 10-от Албанец во Сирија

Загина и 10-от Албанец во Сирија

На боиштата во Сирија е убиен уште еден Албанец, со што бројот на албански државјанин кои загина во оваа блискоисточна земја борејќи се на страната на исламистичките групи се искачи на десет.

Како што јави дописникот на МИА, станув збор за еден 24-годишник, кој загинал завчера кај Алепо. Тој бил познат под името „Ебу Дерда ал Шами“, што во превод значи „Синот на Дерда од Леванот“. Тој студирал во Саудиска Арабија, каде според неговиот чичко, и потпаднал под влијание на џихадистите.

Со последниот загинат, официјалниот број на Албанци од регионов кои ги загубија животите борејќи се во редовите на џихадистичките групи во Сирија и Ирак се искачи на 36, од кои сеедуммина се од Македонија.