понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Загина и 10-от Албанец во Сирија

dzihadisti_terorirsti-650x396-630x383

Последни вести

На боиштата во Сирија е убиен уште еден Албанец, со што бројот на албански државјанин кои загина во оваа блискоисточна земја борејќи се на страната на исламистичките групи се искачи на десет.

Како што јави дописникот на МИА, станув збор за еден 24-годишник, кој загинал завчера кај Алепо. Тој бил познат под името „Ебу Дерда ал Шами“, што во превод значи „Синот на Дерда од Леванот“. Тој студирал во Саудиска Арабија, каде според неговиот чичко, и потпаднал под влијание на џихадистите.

Со последниот загинат, официјалниот број на Албанци од регионов кои ги загубија животите борејќи се во редовите на џихадистичките групи во Сирија и Ирак се искачи на 36, од кои сеедуммина се од Македонија.


Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести