недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Загинаа 12 палестинци во појасот Газа

15424golema_2014730203045

Поврзани вести

Дванаесет Палестинци загинаа во новите израелски воздушни напади во Појасот Газа, соопштијаспасувачките служби.

Деветмина Палестинци се убиени во Рафах, а тројца во централниот дел на Газа.

Претходно израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека израелската операција против Хамас ќе продолжи колку што е потребно и со цела неопходна сила.

„Од самиот почеток ветивме враќање на мирот за сите граѓани на Израел и ќе продолжиме да дејствуваме додека не ја постигнеме таа цел. Тоа ќе трае толку колку што е потребно и ќе ја ангажираме целата неопходна сила“, истакна Нетанјаху.

Тој нагласи дека израелската војска моментно спроведува неутрачизирање на тунелите во газа, кои на Хамас му овозможиле да „убие голем број на граѓани извршувајќи симултани напади“.

Израелската војска денеска ја објави смртта на војникот за кој претходно се претпоставуваше дека во петокот го киднапирале припадници на Хамас за време на борбите во Појасот Газа, по што беше прекинато и привременото примирје.

Војската соопшти дека 23-годишниот војник Хадар Голдин загинал за време на борбите во Газа.

Израел веруваше дека војникот е киднапиран во заседа, во која бомбаш-самоубиец изврши напад, убивајќи двајца војници.

Наводното киднапирање на Голдин предизвика осуда од ОН и САД, кои посредуваа во договорот за тридневен прекин на огнот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести