недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Најмалку 18 војници загинаа во борбата против герилците на Филипините

filipiniBuntovnici

Последни вести

Најмалку 18 филипински војници погинале денеска на југот на земјата во борбата со припадниците на бунтовниците на Новата народна армија.

Рикардо Висаја, генералот на филипинската војска, рече дека герилците ги нападнале припадниците на племето Манобо во провинцијата Агусан дел Сур и предизвикале конфликт во кој загинале 12 бунтовници и четири жители на селото Просперидад.

Генералот додаде дека војската ги поддржала племенските борци во борбата против маоистичките бунтовници.

Конфликтот избил додека Новата народна армија регрутирала борци меѓу припадниците на племето кои одбиле да им се прклучат на герилците.

Новата народна армија, повеќе од 40 години се бори за воспоставување на комунизам на Филипините.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести