вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Загреб прогласен за втора најдобра дестинација во Европа

Загреб се избори со силната конкуренција

zagreb

Поврзани вести

На натпреварот за најдобра светска дестинација на порталот „Еуропиан Бест дестинејшн“, хрватската престолнина го зазеде второто место зад Порто, во силна конкуренција меѓу која биле градовите како што се Амстердам, Виена, Берлин, Барселона, Берген, Будимпешта, Кан, Глазгов, Никозија, Лондон, Мадрид, Милано, Париз, Женева, Рим, Стокхолм…

Оваа европска непрофитна организација со седиште во Брисел е основана со цел да ја промовира културата и туризмот во Европа.

Добитниците на овие епитети ќе имаат повисок имиџ, а со тоа ќе станат и поатрактивни за туристи од целиот свет.

Туристичката заедница на Загреб е исклучително задоволна од постигнатиот успех кој што покажува дека не само фелата, туку и целокупната јавност ќе ги препознае одличјата на Загреб и го цени овој резултат како посебно признание за труд и професионална работа вложена во промоција на Загреб како туристичка и конгресна дестинација.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести