недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Загрозен имиџот на Финска

finska

Поврзани вести

Агенцијата за кредитен рејтинг „Стандард и Пурс“ ги намалила прогнозите за рејтингот на Финска на „негативни“, со што ќе и’ го загрози имиџот на земјата.

Оваа одлука „СиП“ ја донесе поради „длабоките структуни демографски и економски неурамнотежености кои што ги загрозуваат настојувањата на владата да постигне фискална консолидација“.

Финска беше земја која долго време се гордееше со тоа што има екстремно строго фискално раководство благодарение на кое никогаш не ги прекрши фискалните прописи на Европската унија. Сепак, во своите оценки, „СиП“ наведува дека бруто домашниот производ на Финска најверојатно ќе забави за 1,4 отсто во 2013-та година наместо претходно прогнозираните 0,5 отсто.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести