среда, 16 август 2017  |  Вести денес: 46

Захарова: Намерата за формирање армија на Косово е опасна за Балканот

Намерата на Приштина да формира вооружени сили на Косово е многу опасен чекор за стабилноста на Балканот и е во спротивност со Резолуцијата 1244 на СБ на ОН, изјави денеска портпаролката на руското МНР, Марија Захарова.

133613279

Поврзани вести

Сметаме дека намерата на властите во Приштина да извршат трансформација на Косовските сили за безбедност во армија е апсолутно неодговорен чекор. Наш став е дека тоа е многу опасно за Балканот и за европскиот континент, изјави Захарова.

Таа додаде дека идејата е спротивна на Резолуцијата 1244 на СБ на ОН.

Најчитани вести