сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Захенбахер падна на допинг тест

zehenbaher-615x400

Поврзани вести

Организаторите на Зимските олимписки игри во Сочи објавија дека еден спортист е позитивен на допинг тест, а потоа го објавија и името. Се работи за германската бијатлонка Ева Захенбахер Штеле, која за малку остана без медали во две натпреварувања. Таа заврши на четвртото место во трката на 12,5 километри масовен старт, а беше дел и од штафетата на Германија, која исто така се пласираше на четвртата позиција.

Што се однесува до Германката Ева Захенбахер Штеле, се уште се очекуваат резултатите од Б-примерокот, по што ќе има и официјална потврда, или демант, од страна на Меѓународниот Олимписки Комитет. Доколку се покаже дека е позитивна и на Б-тестот, тогаш нејзините резултати ќе бидат поништени, а таа ќе добие и казна од ИОК.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести