петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 39

Закана за бомба во шведски авион

Авионот на скандинавската компанија САС со 72 патници, кој летал на линијата Лондон – Стокхолм е пренасочен денес во Гетеборг по закана за бомба, соопшти полицијата.

sas-avion

Последни вести

Авионот на скандинавската компанија САС со 72 патници, кој летал на линијата Лондон – Стокхолм е пренасочен денес во Гетеборг по закана за бомба, соопшти полицијата.

Портпаролот на полицијата Стефан Густафсон изјави за агенцијата АФП дека во тек е евакуација на сите патници и членови на екипажот.

Авионот слетал на аеродромот Ландветер, на западниот брег на Шведска, а експертите за експлозивни направи биле повикани да го погледнат леталото.

Густафсон додал дека заканата била упатена до контролата за летање додека авионот се наоѓал во воздух.

Најчитани вести