сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Закана за обезглавување и на југот на Филипините

kidnapiranje

Поврзани вести

Закана за обезглавување на двајца Германци кои се киднапирани од страна на милитантнaта муслиманска група Абу Сајаф, која делува на југот на Филипините.

За животот на Германците оваа група бара до 10 – ти октомври да им бидат исплатени 250 милиони пезоси (околу шест милиони долари).

Абу Сајаф се закани дека ќе ги обезглави овие двајца, но и други Германци, ако Германија ги поддржува воздушните напади на САД врз упориштата на Исламската држава во Сирија и во Ирак.

На снимка објавена на сајтот „Ворлд анализес’’ во придружба на вооружени и маскирани припоадници на Абу Сајаф се прикажни германските државјани Штефан Виктор Оконек (71) и Херике Дајсен (55), кои беа киднапирани во април годинава кога со јахта пловеле во близина на островот Палаван. Тие тргнале од малезиската провинција Сабах, а празната јахта ја пронашле рибари од Филипините.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести