Македонија

Закани од Ременски и нејзиниот сопруг до новинари

Закани од Ременски и нејзиниот сопруг до новинари

Техничката министерка за труд и социјална политика, Фросина Ременски од СДСМ, се заканува на новинарите, пишува „Курир“.

Нејзината матична партија гласно, но лажно, се залага за слободата на медиумите, а нивните функционери постојано вршат притисок врз новинари, им се закануваат и јавно ги навредуваат.

Ременски се нафрли на уредничката на Сител и Вечер, Ивона Талевска и преку својот Фејсбук профил и се закани дека новинарката ќе одговара за своите текстови.

remenski-fbstatus

Инаку, во својата детална анализа, весникот Вечер открива дека сопругот на Фросина Ременски, Јовче, му доставил прислушувани разговори на Зоран Божиновски кој долго време беше во бегство и истите нелегално ги објавуваше. Фросина Ременски во одбрана на својот сопруг, заборавајќи дека има јавна одговорност како министерка, јавно почна да се заканува кон новинари.

И нејзиниот сопруг, јавно преку Фејсбук се нафрли на новинарката Талевска.

jovce-status

Брачниот пар Ременски продолжува со недоличен однос кон новинари и медиуми. Ова не е прв пат министерката на СДСМ да се однесува дрско кон претставници на медиумите додека во исто време нејзината партија остро манипулира со оваа тема.