Балкан

Закинтос зафатен со голем пожар!

Закинтос зафатен со голем пожар!

Голем пожар од синоќа беснее на грчкиот остров Закинтос во Јонското Море.

Според противпожарната служба, огнената стихија досега уништила дестици хектари висока и нискостеблеста шума, како и насади со маслинки.

Покрај пожарникарите, во гаснењето на огнот учествуваат и припадници на грчката армија, како и два авиони и еден хеликоптер.