сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Законските измени за минимална плата денеска пред пратениците

Во Собранието ќе се расправа по Предлог-законот за изменување на Законот за минимална плата во Македонија

sobranienajnova

Поврзани вести

Во рамки на третото продолжение на 84-татат седница во Собранието денеска ќе се расправа по Предлог-законот за изменување на Законот за минимална плата во Македонија, по скратена постапка.

Пратениците ќе дискутираат и по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна сопственост на државата во периодот од 2000 до 2004 година, по скратена постапка.

На дневниот ред се и Предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за постапување со бесправно изградени објекти, како и Предлог-законот за изменување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, двата по скратена постапка.

Како што е најавено, на агендата се и Предлог-законот за дополнување на Законот за земјоделското земјиште, на предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за трговските друштва, на Законот за медицинските студии и континуираното стручно усовршување на докторите на медицина, на Законот за семејството и на Законот за заштита на културното наследство, сите во прво читање.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести