петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Законските измени за зголемување на минималната плата за седум дена на Економско социјален совет

Оваа законска измена ќе се најде на седница на Економско социјалниот совет на Влада

vlada-iskustvo

Поврзани вести

Законските измени со кои што се предвидува зголемување на мининмалната плата за седум дена ќе се најде на седница на Економско социјалниот совет на Влада, истакна денеска министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов, на средба со претставниците на синдикалните организации.

„Како резултат на социјалниот дијалог и социјалното партнерство, соработката со синдикатите, но и соработката со организациите на работодавачи, како и  созревањето на околностите, објавувам дека веќе изготвиме законско решение за измени и дополнувања на Законот за минималната плата со коешто предвидуваме зголемување на минималната плата, законско решение кое веќе е доставено на мислење до синдикатите и организациите на работодавачите и коешто ќе биде разгледано за 7 дена на седница на Економско социјалниот совет“, потенцираше тој.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести