сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Закрепнувањето на Шумахер ќе трае 3 години

shumaher-500

Последни вести

Францускиот доктор Жан-Франсоа Пајен кој го лечеше Михаел Шумахер по несреќниот пад на скијање, изјави дека Германецот веќе не е во кома и дека неговото закрепнување ќе трае три години.

Пајен прогнозата за рехабилитацијата на поранешниот светски шампион во Формула 1, ја даде по посетата во куќата на Шумахер која се наоѓа во местото Гленд во близина на Женевското езеро во Швајцарија.

– Животот по повреда на главата е одбележан во фази. Се надеваме на добро и мора да му дадеме време да закрепне, рече докторот кој прв по несреќата му помогна на седумкратниот Ф1 шампион.

Шумахер повредата на главата ја доби во декември минатата година. На домашно лечење се наоѓа од 9 септември.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести