петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Заложничка драма во банка во Турција

Nissan_Navara_D40_-_Turkish_Police_car_-_Istanbul

Последни вести

Маж вооружен со пиштол синоќа како заложници задржа седуммина банкарски службеници во една банка во источната турска провинција Ван, пишува МИА.

Според весникот, во текот на вечерта напаѓачот ослободил тројца од заложниците, меѓу кои и една бремена жена.

Полициски извори соопштија дека за ослободување на заложниците, киднаперот побарал да му бидат исплатени 500.000 турски лири (околу 195.000 американски долари) и да му биде обезбеден хеликоптер за бегство.

Гувернерот на Ван, Ибрахим Ташјапан изјави дека напаѓачот се решил на ваков чин затоа што му биле потребни пари за лекување на неговото болно дете.

„Сабах“ наведува дека полицијата ги продолжува преговорите со киднаперот со цел да го убеди да ги ослободи заложниците.

 

Најчитани вести