Македонија

Замина уште една музичка легенда – почина Љупка Димитровска

Замина уште една музичка легенда – почина Љупка Димитровска

 

 

По кратка и тешка болест, синоќа на 70 годишна возраст почина познатата македонска пејачка на забавна музика, Љупка Димитровска.

 

Нејзиниот прв албум под името „Љупка“ е објавен во 1975 година, по што следеше долга и успешна кариера со голем број на албуми и синглови.

 

Љупка Димитровска беше позната во цела поранешна Југославија, а голема популарност имаше и во Чехословачка и Германија.

 

Голем дел од нејзините хитови ги напиша Никица Калоѓера со кој се венчаше во 1968 година. А многу од песните ги изведе во дует со Ивица Шерфези.

 

Димитровска учествуваше на Југовизија во 1970 година со песната „Бај,бај“ со која го освои 6 место. Родена е на 25 јули 1946 година во Скопје, а до својата смрт живееше и работеше во Загреб.