сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Замјотрес од 5,8 степени во Грција

silen-zemjotres

Последни вести

Јужна Грција утринава беше погодена од силен земјотрес со јачина од 5,8 степени по Рихтеровата скала, а засега нема информации за евентуални жртви материјални штети.

Епицентарот на земјотресот, како што наведуваат од Геофизичкиот институт во Атина, е локализиран во Критското Море, на 120 километри, источно од Спарта, на полуостровот Пелопонез.

Потресот бил почувствуван и на островот Крит, како и во Атина, а по него следувал и втор удар со јачина од 4,7 степени.

Грчките сеизмолози земјотресот го вбројуваат во оние со средна длабочина и оценуваат дека не треба да предизвикуваат загриженост.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести