петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Замрзнати кредитите за Грција

grcija-nevrabotenost

Поврзани вести

Меѓународната Тројка кредитори на Грција, составена од Европската комисија, Европската централна банка и ММФ, ја одложи својата мисија во Атина за следниот месец и го замрзна исплаќањето на кредитот во вредност од една милијарда евра, бидејќи грчките власти не ги спроведоа бараните реформи, соопшти Европската комисија.

„Техничките разговори ќе продолжат во Атина следната недела и се надеваме дека преговорите ќе можат да бидат обновени во грчкиот главен град во текот на следниот месец, доколку властите постигнат напредок во спроведувањето на реформите“, истакнал Сајмон О’Конор, портпарол на еврокомесарот за економски прашања Оли Рен.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести