четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Западен Балкан е приоритет за Велика Британија

trajko-sobraniii

Поврзани вести

Претседателот Вељаноски оствари средба со Директорот на Канцеларијата за надворешни прашања и прашања од Комонвелтот задолжен за Западен Балкан, Овен Џенкинс.

На средбата присуствуваше и амбасадорот на Обединетото Кралство на Велика Британија и северна Ирска во Република Македонија, Чарлс Гарет.

Претседателот Вељаноски ја потенцираше аспирацијата на Република Македонија кон европските интеграции притоа искажувајќи дека со интегрирањето на Западниот Балкан, Европа ја добива својата целосна слика.

Исто така беше потенцирана извонредната соработка со амбасадата на Велика Британија како и соработката со Вестминстер фондацијата од што се произлезени одлични проекти.

Господинот Џенкинс искажа благодарност за остварената средба. Тој истакна дека Западниот Балкан е приоритет за Велика Британија за која активно се заложува.

На средбата беше разговарано за актуелните прашања, добрата соработка и пријателските односи за кои се прават заложби да продолжат во позитивна насока.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести