понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 5

Западнонилската треска се појави во Србија

komarec

Поврзани вести

На инфективната клиника во Белград е примен пациент од Краљево со симптоми на западнонилската треска.

Сомневањата на епидемиолозите ги алармираа градските власти во Краљево каде што вчеравечер почна прскањето против комарци.

Бројот на комарци не бил поголем во последните 20 години, велат од локалните ветеринарни служби. За прв пат  ќе се проверува и присуството на комарци заразени со вирусот Западен Нил и кај домашните животни.

Претходно вонредна состојба, поради огромниот број комарци е прогласена во Панчево , како и во Ковин.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести