понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 8

Западот бара објаснување за руската интервенција во Источна Украина

Стејт департментот соопшти дека постојат сомневања дека во источна Украина била во тек контраофанзива раководена од Русија.

ukraina

Последни вести

Западот го зголеми притисокот врз Москва за да го објасни тоа што американски официјални личности го оценуваат како директна интервенција на руската војска во источна Украина.

Во денешната порака на твитер Џефри Пјат наведува дека „зголемен број руски војници директно интервенираат во борбите на украинска територија“. Германската канцеларка Ангела Меркел во вчерашниот телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин побара објаснување во врска со наводите за влегувањето на руски војници во Украина. Стејт департментот соопшти дека постојат сомневања дека во источна Украина била во тек контраофанзива раководена од Русија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести