Магазин

Запечени солени палачинки

Запечени солени палачинки

Со вкусен фил од сирење и мисиркини гради ова е вистински ручек.

Состојки:

15-тина палачинки

2 јајца

2 дл кисела павлака

300 грама мисиркини гради

300 грама тврдо сирење

1 пиперка

Сол, бибер и оригано

100 грама сусам

50-тина грама презла

Подготовка:

Изматете јајца и кисела павлака по половината смеса оставете ја за премачкување на палачинките во тепсија, а половината искористете ја како основа за подготовка на филот.

Сите состојки иситнете ги и измешајте ги со другата половина, додадете половина од сусамот и зачинете со сол, бибер, оригано и со така подготвената смеса наполнете ги претходно подготвените палачинки.

Тепсијата намачкајте ја со зејтин па врз неа ставете мешавина од презла и сусам.

Во така подготвената тепсија ставете ги готовите палачинки, премачкајте ги со мешавина од павлака и јајца, а потоа наросете презла и сусам и печете во рерна на околу 180 степени околу 20-тина минути.