четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Запленети 100 килограми хашиш на албанско-црногорската граница

Албанската полиција уапси италијански државјанин кој се обидел да прошверцува 100 килограми хашиш преку преминот Хан Хоти на албанско-црногорскатра граница.

hasis-500

Поврзани вести

Албанската полиција уапси италијански државјанин кој се обидел да прошверцува 100 килограми хашиш преку преминот Хан Хоти на албанско-црногорскатра граница.Дрогата била скриена во кампинг-возило.

Според полицијата, Италијанецот бил дел од нарко група чија база била во северниот албански град Скадар. Групата шверцувала дрога преку канал кој поаѓал од Албанија, минувал низ Црна Гора, Босна и Херцеговина, Хрватска и Словенија и завршувал во Италија.

Полицијата го уапси и Паулин Фуша, сопственик на неколку луксузни угостителски објкети во Скадар, кој е осомничен дека е главен организатор на шверцерската група.

Ова не прв случај во шверц на албанска дрога да се јавуваат италијански државјани, како што во повеќе случаи нарко шверцери се и грчки државјани.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести