сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Запленети 120 килограми режан тутун на Табановце

Цариниците од граничниот премин Табановце – автопат ноќеска по полноќ спречија обид за шверц на 120 килограми режан тутун.

Запленети 120 килограми режан тутун на Табановце

Запленети 120 килограми режан тутун на Табановце

Поврзани вести

Цариниците од  граничниот премин Табановце – автопат ноќеска по полноќ спречија обид за шверц на 120 килограми режан тутун.

Околу 02:30 часот после полноќ на излез од Македонија на граничен премин Табановце – автопат пристигна товарно моторно возило со српски регистарски таблички, управувано од српски државјанин со иницијали Д.М. Поради сомневање во изјавата на возачот дека нема ништо да пријави за царинска контрола, а согласно критериумите за анализа на ризик, извршена е детална контрола на возилото и при тоа во внатрешниот дел на кабината на горниот кревет под душекот се пронајдени 120 паковки од по 1 кг. режан тутун, соопшти Царинската управа.

Стоката е привремено одземена, а против сторителот е почната соодветна постапка.

 

Најчитани вести