понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

ВИДЕО: Запленети 139 килограми марихуана скриена во даски

Дрогата е запленета на ГП Делчево и најверојатно крајната дестинација биле западноевропските држави

marihuana delcevo

Поврзани вести

Голема количина на марихуана скриена во даски, специјално издлабени за дрогата да мине преку граница незабележана, вчера беа откриени на Граничниот премин Делчево.

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска појасни дека вчера во товарниот дел на граничниот премин се откриени вкупно 139 килограми марихуана која била сокриена во даски кои биле користени како амбалажа во камионот. Таа вели дека дрогата била скапувана во 280 пакувања и засега немаат информации од каде потекнува, но се претпоставува дека е од Албанија.

Според министерката, дрогата е наменета за западноевропскиот пазар и истата може да достигне цена до 1,5 милион евра.

Приведени се четири лица од кои три од Велес и едно од Скопје. При претрес на нивните домови биле најдени алати кои ги користеле за длабење на даските.

Јавната обвинителка Вилма Русковска истакна дека е поднесена кривична приајва против четири лица и даден е предлог за притвор.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести