вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Запленети девизи,фалсификати,храна,облека, производи за домаќинство

Царинските служби, според запленетото имале доста работа, изминатата седмица.

Razna stoka4020

Поврзани вести

Во текот на минатата недела и викендот, царинските службеници спречија повеќе обиди за криумчарење стока, при што привремено се задржани девизи, фалсификати, сменски материјал, прехранбени продукти, облека, бандажи и разни производи за домаќинство.

Задржана е стока за која постои сомневање дека повредува права од интелектуална сопственост, 1095 парчиња облека, 50 женски ташни, 50 фудбалски топки и 10 мобилни телефони со лого на заштитени трговски марки, заплени Царинска управа во текот на изминатата седмица во повеќе одвоени случаи.

Стоката за која постои сомневање дека повредува права на интелектуална сопственост привремено е задржана и отпочната е постапка за утврдување на нејзината оригиналност, согласно Законот за заштита на права од интелектуална сопственост

Откриената непријавена стока привремено е задржана а против сторителите покренати се соодветни постапки согласно Царинскиот закон.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести