петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Запленети два тона дрога Каптагон што им се дава на борците во Сирија

kaptagon

Последни вести

Турските власти запленија речиси 11 милијарди пилули од синтетичката дрога Каптагон за која се верува дека се користи многу од борците во граѓанската војна во Сирија, пренесува МИА.

Товарот, тежок речиси два тона, го конфискувала полицијата во две одвоени акции во регионот Хатај на границата со Сирија во текот на оваа недела.

Каптагон, синтетички стимулант на база на фенетилин е исклучително популарна дрога на Блискиот исток, а се произведува во Сирија.

Најчитани вести