недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Запленети фалсификувани 17 милиони евра

272483_euro_ff

Последни вести

Италијанската финансиска полиција заплени фалсификувани пари во вредност од 17 милиони ера и уапси едно осомничеno лице, во близината на Наполи.

„Запленетите фалсификувани пари се верна копија на оригиналот и лесно можат да бидат подметнати на голем дел од потрошувачите, поради добра имитација на филиграни, безбедносен жиг и холограми,“ се наведува во извештајот на италијанската полиција.

Полицијата забележала сомнително однесување на едно лице кое избезумено пренесувало картонски кутии во кои се наоѓале фалсификуваните пари од возило на едно транспортно претпријатие во сопствен автомобил на изолиран паркинг во трговски центар, пренесува АФП.

Градот Наполи и околината се главно седиште на сите видови фалсификат во Италија, од лажни пари до гардероба, преку чевли и модни детали.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести