недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Започна дводневниот штрајк во Грција

Јавниот сектор во Грција повторно штрајкува

grcija strajk

Поврзани вести

Вработените во јавниот сектор во Грција, вклучувајќи ги вработените во болниците и училиштата, започнаа дводневен штрајк против строгите мерки за штедење.

Во исто време, синдикатите за денеска најавија протестна прошетка низ цела Атина.

Синдикатот Адеди- сојуз на синдикати на јавниот сектор, ја обвини грчката влада, која што ги предводи конзервативците, дека зазела премногу пасивен став во најновата рунда преговори со кредиторите, кои што завршија на почетокот на оваа недела.

Синдикатите се гневни поради плановите за намалување на потрошувачката во рамки на кои што е предвидено отпуштање на илјадници работници во државниот сектор.

Грчкиот премиер Антонис Самарас вели дека договорот постигнат во понеделникот не бара никакви нови мерки за штедење.

Грција од средината на 2010-та година зависи од парите на другите европски земји и Меѓународниот монетарен фонд. Исплатата на кредитите зависи од тоа дали Атина ќе ги исполни буџетските цели и ќе спроведе економски реформи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести