четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Започна изградба на фабрика за биогас во Кичево

Во индустриската зона Инваниндол 2,Кичево, започна изградбата на фабрика за биогас. Инвестицијата е вредна над еден милион евра, а истата е на кичевчанец кој е на привремена работа во Швајцарија.

Bio-gas

Поврзани вести

Во индустриската зона Инваниндол 2,Кичево, започна изградбата на фабрика за биогас. Инвестицијата е вредна над еден милион евра, а истата е на кичевчанец кој е на привремена работа во Швајцарија.

Предвидено е фабриката да има капацитет на производство од околу 3.000 кубни метри биогас на ден.

Инвестицијата се очекува да се придонесе за подобрување на економијата во овој дел на државата, како и позитивно да влијае врз намалувањето на невработеноста во кичевскиот регион.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести