петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Започна изградбата на нова станбена зграда во општина Илинден

zgrada-500

Последни вести

Во непосредна близина на спортскиот центар во населеното место Марино, градоначалникот на Општина Илинден, Жика Стојановски постави камен темелник на нова станбена зграда.

Новиот станбено-деловен објект ќе се простира на површина од 3.000 метри квадратни, на пет нивоа, со 25 стана и 5 деловни објекти. Зградата ќе располага со станови со различни површини и тоа од 41, 51, 60, 75 и 105 метри квадратни, како и подземна гаража.

Објектотот го гради фирмата “Ингра“, а инвеститор е Ненад Јаневски. Вкупната инвестиција изнесува 900.000 евра, а зградата треба да биде готова за 10 месеци.

Ова е втора од предвидените 4 станбени згради што треба да бидат изградени во близина на спортскиот комплекс во н.м. Марино.

Големиот интерес за овие станови, како и за градежните парцели за изградба на семејни куќи, уште еднаш потврди дека Општина Илинден, покрај тоа што последниве години е посакувана дестинација за голем број инвеститори од земјата и од странство, станува и посакувано место за живеење.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести