петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 63

Започна камапањата за рефернедумот за независност на Шкотска

Започна службената кампања за реферндумот за независност на Шкотска. Дали својата иднина ја гледаат во Обединетото Кралство, шкотланѓаните ќе се изјаснат на 18 септември.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Поврзани вести

Започна службената кампања за реферндумот за независност на Шкотска. Дали својата иднина ја гледаат во Обединетото Кралство, шкотланѓаните ќе се изјаснат на 18 септември.

Според најновите анкети, поголемиот дел од народот не сака да излезе од унијата која ја имаат со Англија, а која трае веќе 307 години.

Британските политичари се единствени во тоа дека треба да се зачува Унијата и ја предупредуваат Шкотска за трошоците кои би ги имала како независна држава.

Владата, пак, во Глазгов, истакнува дека нивната земја е богата со нафта и поради тоа не би имала никаков проблем сама да функционира.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести