недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Започна конзервацијата на подните плочи во црквата „Св. Никола“ во Штип

DSC_0011

Последни вести

Со финансиска поддршка од Министерството за култура, во тек е конзервацијата на подните плочи во дворот на еден од најрепрезентативните сакрални објекти во Штип, соборната црква „Свети Никола“.

Станува збор за трикорабна базилика опкружена со тремови од западната, јужната и од северната страна. Подот е поставен во периодот на изградбата на црквата, во 1341 г. Во изминатите години, заради поголеми оштетувања на подот, се извршени повеќе преправки при што се користени други видови камени плочи. Во моментов, стручните екипи на Заводот за заштита на спомениците на културата интензивно работат на конзервацијата на подот со обработен и кршен камен.

DSC_0009

Внатрешноста на црквата е украсена со живопис на сводовите, фрескоикони по ѕидовите, голем иконостас со икони работени од познатиот македонски зограф Димитар Андонов Папрадишки во 1869 година, фрескоживопис во олтарниот дел работен од зографот Костадин Иванов Вангелов од Штип, како и копаничарските дела од кои посебно место му припаѓа на богато украсениот балдахин во олтарниот дел на црквата и владичкиот трон во наосот на црквата, работени во ажурна резба.

DSC_0010

Соборната црква „Свети Никола“ е изградена од протомајсторот Андреја Дамјанов, на местото на старата Сифиева црква посветена на св. Никола, а изградена од протомајсторот Ѓорѓи Новаков-Џонгар.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести