сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Започна печатењето на гласачките ливчиња за референдумот во Крим

krim aerodrom

Поврзани вести

Во Симферопол е започнато печатењето на гласачките ливчиња за претстојниот референдум за статусот на Крим. Ова го соопшти „РИА Новости“, повикувајќи се на претседателот на комисијата за организирање на референдумот Михаил Малишев.

Според неговите информации информации за референдумот ќе се испечатат 1,55 милиони гласачки ливчиња.

Во Крим според официјални податоци беа регистрирани 1.534 000 гласачи.

Референдумот за статусот на полуостровот ќе се одржи на 16 март, кога жителите ќе одлучат дали Автономната Република Крим ќе се присоедини со Русија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести